W sytuacji stresowej, gdy często zdarza się, że bierze on górę nad rozsądkiem, zapomina się o podstawowej ochronie, jaka ma miejsce w takich momentach. Dopiero wówczas można sobie zdać sprawę z wartości, jaką niesie z sobą wszechobecne stosowanie taśm ostrzegawczych. Ten z pozoru rzadko zauważany przedmiot nabiera zupełnie nowego znaczenia, gdy w grę wchodzi ludzkie życie. Taśmy mają zapewniać bezpieczeństwo i być osłoną w sytuacji stresowej np. w podczas parkowania auta, dostarczają informacje na temat niebezpiecznych stref przemysłowych oraz wyznaczają miejsca na lotniskach, gdzie lepiej byłoby nie zaglądać. Czym odznaczają się znakujące i ostrzegawcze taśmy bhp? Jakie wybrać produkty, które pozwolą na zapewnienie gwarancji bezpieczeństwa?

Taśmy ostrzegawcze nieodzowne w przemyśle

Ten rodzaj taśmy jest szczególnie przydatny w miejscach, gdzie narażenie zdrowia i życia ludzkiego może się zdarzyć w każdej chwili. Wraz z rozwojem technologii, urosła także ranga zastosowania taśm ostrzegawczych. Pojawienie się nowych rodzajów zagrożeń pozwoliło na wykonanie nowoczesnych taśm ostrzegawczych. Taśmy wykorzystuje się jako podstawową pomoc w przemyśle przy zabezpieczaniu pomieszczeń wymagających większej uwagi, miejsc budowy oraz dla zabezpieczenia sportowych wydarzeń. Taśmy znajdą także zastosowanie przy wyznaczaniu ciągów komunikacyjnych.

Która taśma BHP będzie dobra?

Taśmy BHP są wykonane m.in. z PCV, stosowanego przy mniej uczęszczanych miejscach oraz do oznaczania pionowych miejsc jak ściany czy rampy. Nie są podatne na chemikalia, a dzięki samoprzylepnej warstwie pozwolą na oznaczenie dróg ewakuacyjnych, wskażą położenie gaśnic oraz miejsc pierwszej pomocy. Aplikacja taśmy nie wymaga posiadania skomplikowanych narzędzi. Zastosowanie taśmy jest proste, szybkie i wygodne. Wystarczy jedynie odwinąć taśmę z rolki i przykleić.

Wytrzymałość taśm ostrzegawczych winylowych sprawdzi się w warunkach cięższego przemysłu, gdzie obowiązuje wzmożony ruch pieszy, a także nieprzerwany ruch wózków widłowych. Są znacznie bardziej wytrzymałe na obciążenia, nie ulegają korozji i posiadają wyraźnie lepszą przyczepność, co sprawia, że nie ulegają tak szybkiemu oderwaniu.
Najbardziej wytrzymałe są taśmy poliestrowe stosowane do oznaczania ciągów komunikacyjnych i wyznaczania stref magazynowych. Nie ulegają rozciągnięciu czy marszczeniu w momencie aplikacji, są odporne na oleje i chemikalia, a przygotowanie powierzchni sprowadza się jedynie do przeczyszczenia powierzchni detergentem, by wysuszyć oraz pozbyć się nagromadzonych tam tłuszczy. Taśmy BHP z poliestru to najmocniejsze na rynku rozwiązanie stosowane w przemyśle.

Wśród taśm ostrzegawczych można wyróżnić modele samoprzylepne, jak i bez kleju, odblaskowe stosowane w miejscach o ograniczonej widoczności oraz o zwiększonej odporności na warunki atmosferyczne i antypoślizgowe. Kolorystycznie wybór jest zróżnicowany. Od jednokolorowych po standardowe żółto-czarne i czerwono-białe taśmy i modele z nadrukiem.

Taśmy znakujące to ekonomiczne i skuteczne rozwiązanie

Można je wykorzystać na praktycznie każdej powierzchni m.in. drewnie czy metalu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wyjątkowo silnego kleju. Także są obecne w przemyśle, jednakże są bardziej uniwersalne. Można ich użyć do wyznaczania stref niebezpiecznych lub o ograniczonej wysokości i szerokości, oznaczenia miejsc wystających i do uszczelniania. Znajdą zastosowanie także w znakowaniu przedmiotów, miejsc magazynowych oraz przy malowaniu i galwanizacji i znakowania paczek gotowych do transportu.

Taśmy znakujące najczęściej dostępne są w dwóch wariantach: błyszczącym (wytrzymalsze przy oznaczeniach podłóg i ścian) i matowym. Ich aplikacja następuje zaraz po rozwinięciu, co nie wymaga posiadania specjalnych urządzeń. Dzięki unikatowej mieszance kleju trwałość podkładu jest skuteczna przez kilka miesięcy od nałożenia i jest widoczna od razu. Taśmy znakujące są odporne na ciężkie warunki przemysłowe. Są wytrzymałe na wilgoć, smary oraz produkty chemiczne.