Powłoka antypoślizgowa w sprayu

Bezpieczeństwo w czasie pracy jest bardzo ważne bez względu na to czy sami jesteśmy pracownikiem, czy zlecamy konkretne zadanie komuś innemu. Każdy wypadek to groźba utraty pieniędzy, zdrowia, a nawet w ekstremalnych wypadkach życia, więc przede wszystkim, powinniśmy dążyć to utrzymania go na jak najwyższym poziomie. Pomóc w tym mogą specjalne spraya antypoślizgowe i w tym tekście postaramy się przedstawić ich zalety i właściwości.

Jak działa spray antypoślizgowy?

Spray antypoślizgowy to specjalna farba zawierająca w swoim składzie fabrycznie wymieszany dodatek antypoślizgowy. Pozwala to na nanoszenie na różnego rodzaju powierzchnie farby, która umożliwiać będzie pewniejszy chwyt w przypadku narzędzi, lub zminimalizuje groźbę poślizgu. Bardzo dużą zaletą takich aerozoli jest możliwość łatwego ich nanoszenia na niemalże każdą powierzchnię o różnych kształtach na których zapewniać będą dodatkową warstwę ochronną.

Jak używać spray antypoślizgowy?

Spray antypoślizgowy nie różni się niemalże niczym od zwykłej farby w puszce. Tak samo jak zwykłą farbę można nałożyć go na wcześniej odpowiednio przygotowaną powierzchnię by po kilku lub kilkunastu minutach w zależności od producenta cieszyć się antypoślizgową powłoką zwiększającą bezpieczeństwo użytkowania. Nanoszenie farby nie wymaga żadnej pomocy fachowca i jest to czynność, którą możemy bez żadnego problemu wykonać sami. Większość puszek zawiera instrukcję obsługi informującą o podstawach aplikacji. Znajdziemy tam chociażby minimalny czas schnięcia farby, odległość z jakiej powinniśmy farbę nanosić na dany przedmiot oraz rodzaje powierzchni do których farba może być stosowana. Znaleźć powinna się także informacja o tym jak przygotować powierzchnię do malowania by farba dobrze się trzymała. Dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas aplikacji, należy nanosić farbę na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

 

Do czego można go zastosować powłokę antypoślizgową w sprayu?

Powierzchnia antypoślizgowa może być przydatna w wielu miejscach. Szczególnie użyteczna może okazać w miejscach gdzie istnieje ryzyko poślizgnięcia się podczas pracy. Nałożona na schody zmniejszy ryzyko wypadku podczas zwykłego ich użytkowania, ale i w trakcie przenoszenia ciężkich przedmiotów. Może zostać użyta w magazynach by zmniejszyć ryzyko zsunięcia się przedmiotów z półek, lub na podjazdach by zapewnić dodatkowe podparcie w trakcie transportu skrzyń wózkami. Idealnie sprawdzi się także nałożona na narzędzia stosowane na zewnątrz. Dodatkowa warstwa antypoślizgowa zabezpieczy chociażby mokry młotek przed wyślizgnięciem się z dłoni w czasie pracy.

Czas montażu

W zależności od rodzaju powierzchni na którą zostanie naniesiona powłoka oraz panującej wokół temperatury i wilgotności, nałożona farba powinna wyschnąć w czasie od pięciu do dwudziestu minut. Nie należy jednak po tym czasie korzystać z przedmiotów na których została użyta. Te nadają się do użytku po mniej więcej godzinie od momentu naniesienia powłoki.

Ile kosztuje?

Farby antypoślizgowe w sprayu występują przeważnie w trzech wariantach kolorystycznych. Do wyboru mamy kolor czarny, żółty, a jeśli chcemy zachować oryginalny kolor przedmiotu na który farba jest nanoszona, mamy możliwość kupna sprayu bezbarwnego. Cena jednej puszki 500ml zależna jest od sklepu i producenta, ale przeważnie oscyluje w okolicach 50 zł. Taka puszka przy prawidłowym użyciu powinna starczyć na nawet 2,5 metra kwadratowego powierzchni.

Spray antypoślizgowy to świetny wybór dla osób posiadających już narzędzia nie zawierających takiej warstwy oraz dla tych, którzy chcą zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo w trakcie użytkowania schodów, ramp czy poręczy narażonych na różnego rodzaju warunki pogodowe zwiększające ich poślizg. Farba ta zmniejsza także znacząco koszt jaki wiązał by się ze zmianą całych zestawów narzędzi czy wielometrowych powierzchni na nowe.