Farba antypoślizgowa to produkt, który zapewni nam o wiele więcej niż standardowe farby, których przeznaczeniem jest jedynie stworzenie estetycznego wyglądu wewnątrz pomieszczeń. Farba antypoślizgowa tworzy płaszcz ochronny na pomalowanej nią powierzchni. Doskonale sprawdzi się na podłodze w kuchni lub łazience, stanowiąc ochronę antypoślizgową. Dzięki tego rodzaju farbie nie musimy martwić się o poślizgnięcie na mokrej posadzce.

Z czego wykonane są farby antypoślizgowe?

Farby zapewniające antypoślizgową nawierzchnię na pomalowanym nimi obszarze wykonane są ze specjalnej mieszanki żywicy termo akrylowej i poliuretanowej. Wykorzystanie tych elementów zapewnia nie tylko przyczepną nawierzchnię, która zapewni ochronę przed poślizgnięciami, ale także trwałą i wytrzymałą na uszkodzenia fizyczne powłokę. Zaschnięta farba antypoślizgowa zachowa nienaruszony stan o wiele dłużej od pochodnych produktów w postaci zwykłych farb.

Czy niezbędna jest nam pomoc fachowca podczas aplikacji takiej farby?

Zupełnie nie. Pomalowanie wybranej przez nas powierzchni farbą antypoślizgową nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Musimy jednak wyposażyć się w dobrej jakości wałek malarski, który pozwoli nam dokładnie rozprowadzić mieszankę. Do tego warto poczynić kilka kroków związanych z preparacją malowanej powierzchni:

  • Obszar przeznaczony do malowania powinien być czysty
  • Należy usunąć wszelkie skrawki materiałów, resztki brudu i ewentualne odłamki szkła lub plastiku, w przeciwnym wypadku zaschną one wraz z farbą i doprowadzą do pęknięć
  • Warto zagruntować wyczyszczoną nawierzchnię i przeczekać do zaschnięcia gruntu przed zamalowaniem

Ile trwa proces malowania farbą antypoślizgową.

Sama aplikacja nie różni się od malowania standardową farbą. Malowanie zależne będzie od wielkości pomieszczenia, które chcemy pokryć. Należy mieć jednak na uwadze, że nim poprawimy raz pomalowaną podłogę farbą antypoślizgową, powinniśmy poczekać około 12 godzin do kompletnego wyschnięcia pierwszej warstwy.

Czy farby antypoślizgowe wydzielają nieprzyjemny zapach?

Prawdą jest, że w pomalowanym antypoślizgową farbą pomieszczeniu możemy doświadczyć silnego, nieprzyjemnego zapachu. Łatwo jest się go jednak pozbyć sprawdzoną przez wielu ludzi metodą. Wystarczy pozostawić w schnącym pomieszczeniu kilka niewielkich naczyń wypełnionych octem winnym. Ocet pochłonie zapach wydzielany przez opary z farby.

Jaki wygląd farb antypoślizgowych dostępny jest na rynku?

Farby antypoślizgowe wbrew pozorom nie odbiegają walorom estetycznym, które zapewniają nam standardowe farby nieposiadające praktycznych zalet. Farbę antypoślizgową możemy znaleźć na rynku w niezwykle szerokiej palecie barw, dlatego też każdy może znaleźć kolor, który będzie mu najbardziej odpowiadał.

Jakie są ceny farb antypoślizgowych?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup farby antypoślizgowej, musimy liczyć się z odrobinę większymi kosztami niż w przypadku farb dekoracyjnych. Litr farby antypoślizgowej pochodzącej od dobrego producenta zaczyna się w okolicach 60 złotych..