Co to jest i po co stosuje się dodatki antypoślizgowe?

Dodatek antypoślizgowy do farb nadaje chropowate wykończenie malowanej powierzchni. Dodatek taki ma strukturę piasku o różnej frakcji – w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać (tylko antypoślizgowość czy też wzmocnienie powierzchni).

Gdzie możemy takie dodatki zastosować?

Dodatki takie możemy stosować zarówno do farb jedno, jak i dwuskładnikowych. Efekty antypoślizgowy możemy uzyskać w pomieszczeniach przydomowych, jak np. garaż czy taras, ale także w pomieszczeniach komercyjnych,a nawet dużych magazynach. W zależności od tego z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia do wyboru mamy różne dodatki o różnych frakcjach, odporności na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne.

Z czego wykonuje się dodatki antypoślizgowe?

Jaka jest ich cena?

Efekt antypoślizgowy dodatek uzyskuje z zastosowania takich materiałów jak:

  • krystobalit
  • tlenek glinu
  • piasek kwarcowy
  • boksyt

Najczęściej stosowany dodatek antypoślizgowy to obrobiony termicznie krystobalit o różnej frakcji np. NS200 (0,2-0,5 mm) i NS300 (0,5-1 mm). Cena za kilogram to około 24 zł netto.

Na bazie tlenku glinu powstał dodatek Ultra Wear 400. Ma on konsystencję cukru pudru, więc po aplikacji pozostaje praktycznie niewidoczny. Daje efekt bardziej matowy i antypoślizgowy. Jednak w związku z małą granulacją stosowany być powinien w pomieszczeniach mało komercyjnych. Cena za kilogram to około 30 zł netto.

Bardzo mocne zabezpieczenie antypoślizgowe da nam na pewno piasek kwarcowy, który dostępny jest w różnych granulacjach. W zależności od grubości cena za kilogram będzie się wahać od 2 do 4 zł netto.

Boksyt to dodatek wykonywany z ilastej skały osadowej składającej się z połączenia wodorotlenków glinu oraz minerałów ilastych. Charakteryzuje się najwyższą wytrzymałością, jest bardzo twardy i zapewnia najmocniejsze zabezpieczenie antypoślizgowe malowanej powierzchni. Jest najbardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Cena za kilogram to około 80 zł netto.

Jak aplikować dodatki antypoślizgowe?

W tym przypadku również ważny jest fakt czy dodatek stosujemy w domu, na mniejszej powierzchni, czy np. w dużym magazynieW domu w zupełności wystarczy wymieszać wybrany dodatek z farbą i malować za pomocą pędzla. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią dużą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zaangażowanie fachowej firmy. W drugim przypadku zlecenie obejmuje najczęściej materiał, jak i wykonanie.

Jak długo czekamy na efekt?

Efekt antypoślizgowy i wzmacniający powierzchnię uzyskujemy od razu. Oczywiście należy zaczekać, aż podłoże wyschnie. Czas schnięcia uzależniony jest od użytej przez nas farby, a orientacyjny czas zawsze podany jest na opakowaniu.

Czy dodatki mają zapach?

Dodatki antypoślizgowe same w sobie nie posiadają woni. Zapach będzie pochodził od użytej przez nas farby.

Podsumowując na rynku dostępne są różne dodatki antypoślizgowe. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt musimy przyjrzeć się parametrom danego dodatku. Efekt antypoślizgowy da nam tani piasek kwarcowy. Jednak jeśli zależy nam również na porządnym wzmocnieniu malowanej powierzchni uwagę powinniśmy skierować na boksyt.